Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Strażacy przekazali historyczne pamiątki

OSP_przekazanie (10)

Zbiór historycznych dokumentów, pieczątek i odznaczeń przekazali Muzeum w Wodzisławiu Śląskim strażacy z Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Wodzisławiu Śląskim. Pamiątki znajdą swoje miejsce na powstającej wystawie dotyczącej historii pożarnictwa na Ziemi Wodzisławskiej.

 

Strażacy zgromadzili w solidnej, metalowej kasetce pamiątki sprzed kilkudziesięciu lat. Znajdą one swoje miejsce w historycznych zasobach wodzisławskiego muzeum. W kasetce strażacy przekazali m.in. medale wręczane za zasługi dla pożarnictwa, dystynkcje, odznaki za wysługę lat, pieczątki oraz pismo zgodnie z którym zlikwidowano jednostkę w Ligocie Tworkowskiej.


- Jesteśmy szczęśliwi, że możemy te rzeczy przekazać, bo mamy świadomość ich historycznej wartości. W Muzeum w Wodzisławiu Śląskim pamiątki nie zaginą, a staną się świadkiem tego jak funkcjonowały straże pożarne przed wielu laty – powiedział podczas wręczenia Jerzy Szkatuła, honorowy prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Wodzisławiu Śląskim.


Wszystkie przedmioty zostaną teraz szczegółowo opisane, udokumentowane i zabezpieczone. Będzie można je zobaczyć podczas zbliżającej się wystawy o historii pożarnictwa na Ziemiach Wodzisławskich.


- Chciałem bardzo podziękować za przekazanie do Muzeum w Wodzisławiu tak cennych pamiątek.  W ten sposób stajecie się kustoszami historii. To nasze dziedzictwo i niewielu jeszcze ma świadomość, że takie rzeczy tylko w muzeum są odpowiednio chronione. To nasza przeszłość, o której warto pamiętać, a eksponaty zostaną zabezpieczone dla przyszłych pokoleń – podkreślił w trakcie spotkania dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa.

 

W przekazaniu przedmiotów uczestniczyli: Jerzy Szkatuła – honorowy prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim, Jan Czyżak - wiceprezes Zarządu, Zbigniew Radecki – prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Wodzisławiu Śląskim oraz dyrektor Sławomir Kulpa.

 

Strażacy z wodzisławskim Muzeum współpracują nie od dziś. W 2022 roku przekazano sztandar Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych pochodzący z 1964 r., który znajduje się dziś w muzealnych zbiorach.


Eksponaty prezentujące strażacką przeszłość tego rejonu będzie można oglądać na wystawie pn. „W obliczu ognia. Historia pożarnictwa na Ziemi Wodzisławskiej”. Wernisaż został zaplanowany na 27 marca o 17.00. Już dziś serdecznie zapraszamy.