O wodzisławskim grodzisku w Muzeum

spotkanie z archeologią

Grodzisko wodzisławskie. Mit czy rzeczywistość - pod takim hasłem już w piątek spotykamy się w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, by wysłuchać fascynującej opowieści Sławomira Kulpy o miejscu, z którym wiąże się wiele opowieści. Które z nich są prawdziwe. Sprawdźcie razem z nami.

Według zapisów wodzisławskiego kronikarza Franciszka Henke, na Grodzisku miał wznosić się stary zamek, który powstał w XII wieku i został zniszczony przez wojska króla Macieja Korwina pod koniec XV wieku. Legendy mówią także o ataku Mongołów w 1241 r. podczas niszczycielskiej wyprawy na Śląsk. Ponadto duża część mieszkańców jest przekonana, że miasto z Grodziskiem łączy podziemny tunel i nawet niektórzy z nich mieli być w podziemiach tego tunelu…

Jak było naprawdę? Co jest historyczną prawdą, a co jej mocno podkoloryzowaną wersją lub tylko hipotezą? Kto i po co wzniósł Basztę? Czy w Wodzisławiu już w XIX wieku było Muzeum? Autor wykładu, Sławomir Kulpa przedstawi udokumentowaną wiedzę na temat Grodziska, w przededniu rozpoczęcia jego kolejnych badań.

Sławomir Kulpa jest absolwentem Instytutu Archeologii Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1996 roku rozpoczął pracę jako archeolog w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, a w 2008 roku objął funkcję Dyrektora Muzeum. Jest laureatem prestiżowej nagrody „Złotego Wawrzyna” (2021 r.) przyznawanej za wybitne zasługi dla rozwoju miasta.
Prowadził i współprowadził wiele prac archeologicznych, przede wszystkim w Wodzisławiu Śląskim i powiecie wodzisławskim, ale również innych miastach regionu (np. Pszczyna, Rybnik, Żory). Jest autorem, współautorem i redaktorem kilkudziesięciu publikacji naukowych o mieście, m.in. „Zamek wodzisławski i jego właściciele”, „Wodzisław Śląski a dziedzictwo europejskie”, „Kierunek Loslau”, „Wodzisław Śląski - obrazy z przeszłości”, „Wodzisław Śląski – w obliczu ognia”.
Specjalizuje się w archeologii okresu średniowiecza i okresu nowożytnego.

Zapraszamy do Pałacu Dietrichsteinów na spotkanie z mgr Sławomirem Kulpą pt.:Grodzisko wodzisławskie. Mit czy rzeczywistość?
15 marca (piątek), godzina 17:00,
Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2, Wodzisław Śląski