Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
"50 lat wspomnień..." nowa publikacja Muzeum

Okładka przód

Jest przyczynkiem do wspomnień, okazją do podróży w przeszłość, świetnie też pokazuje jak miasto i jego mieszkańcy zmieniali się na przestrzeni lat. O czym mowa? O najnowszej publikacji Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – „50 lat wspomnień. Złoty jubileusz Dni Wodzisławia”, autorstwa Kingi Kłosińskiej i Dawida Jęczmionki.

Pracownicy Muzeum sukcesywnie gromadzili pamiątki związane z obchodami święta miasta, o pomoc prosili także mieszkańców Wodzisławia Śląskiego. Zaangażowanie i jednych i drugich było spore, pokłosiem czego jest bogata w szczegóły, tematyczna publikacja.

Celebracja dni miasta na przestrzeni lat przybierała różnego charakteru. Był to proces, co wyraźnie uwidacznia się w niniejszej książce. Za sprawą materiałów archiwalnych widać, jak wydarzenia te ewoluowały. Zmieniały się programy, atrakcje, czas organizacji dni miasta, a także ich miejsce. Nie było dwóch takich samych imprez. Materiały, jakie udało się zgromadzić, ukazują socjologiczny proces zmian mieszkańców oraz pokazują to, jak miasto nabierało charakteru.

Aby historię święta miasta upiąć w całościową klamrę trzeba pamięcią sięgnąć aż do roku 1966. W tym to roku odbył się pierwsze Dni Ziemi Wodzisławskiej – bo tak się wówczas święto nazywało. Odbywały się w związku z obchodami tysiąclecia państwa polskiego. Świętowano cały tydzień, program wydarzeń był bardzo bogaty. Każdy dzień podporządkowany był jednej idei, więc odbywał się dzień: górnika, młodości, przyjaźni polsko-radzieckiej, czy sportu. Później czas świętowania skrócił się do trzech dni, a w połowie lat 70. Dni Ziemi Wodzisławskiej zyskały nazwę Dni Wodzisławia Śląskiego. A w 1993 roku po raz pierwszy datę wydarzenia z września przeniesiono na czerwiec. – O taką zmianę wnioskował Adam Ratajczyk, ówczesny naczelnik Wydziału Zdrowia, Oświaty i Wychowania oraz Kultury i Sportu. 

Proporczyki, gadżety, zapinki, programy, podziękowania, fotografie, pieczęcie i publikacje to tylko przykłady artefaktów z przeszłości, jakie znaleźć można w publikacji wodzisławskiego Muzeum. Z dokumentacją wydarzeń bywało różnie. Był lata obfite w archiwa i bardzo ubogie w informacje.

Warto zaznaczyć, że od samego początku najmłodsi mieszkańcy miasta mocno angażowali się w organizację tych wydarzeń. W pamięci zapisały się korowody, podczas których szkoły rywalizowały ze sobą i prześcigały się w pomysłach na stylizacje. Dziecięce zespoły ludowe, harcerskie, amatorskie występowały też na scenie. Często też odbywały się konkursy adresowane do dzieci i młodzieży. 

Premiera

Kto interesuje się szczególnie tym wycinkiem historii miasta, powinien sięgnąć po publikację. Okazja ku temu nadarzy się już niebawem. Autorzy szerzej o swoim dziele opowiedzą już 15 września o godzinie 13:00. Spotkanie online zamieszczone zostanie na Facebooku Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. Wrześniowy termin nie jest przypadkowy, nawiązuje bowiem do genezy omawianych wydarzeń. Po nim książka będzie mogła trafić do rąk zainteresowanych. Zakupić ją można będzie w obecnej siedzibie Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, przy ul. Rynek 24.

Magdalena Szymańska

Całość artykułu ukazała się tutaj: http://gazeta.wodzislaw-slaski.pl/

 

Link do spotkania online z autorami książki: https://www.youtube.com/watch?v=BlPj1hux5wU&fbclid=IwAR08bTugEKEqJ9xVq8c6U1__6tchA9pWxnw3Ns1qoZ5MnQgWgoBw6NIBa9o

 

Zdjęcia: