Spektakl patriotyczny

www1

Dwa dni przed 100. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości 9 listopada 2018 r. w Wodzisławskim Centrum Kultury odbyły się trzy spektakle patriotyczne organizowane przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim, Grupę Rekonstrukcji Historycznej Piechota-Herr oraz Teatr Wodzisławskiej Ulicy. Wejścia na spektakle miały miejsce o godzinach 9,11 i 13.

Spektakl powstał na bazie publikacji Piotra Hojki Czas zmian. Wodzisław i ziemia wodzisławska pomiędzy Cesarstwem Niemieckim a II Rzeczpospolitą. Uczniowie wodzisławskich szkół najpierw odsłuchali Mazurka Dąbrowskiego, a później mogli zobaczyć cztery krótkie sceny przedstawiające zmagania górnośląskich Polaków w walce o przyłączenie tych terenów do II Rzeczpospolitej. Pierwsza przedstawiała sytuację w górnośląskim mieście, kolejna pobicie miejscowych Polaków przez Grenzschutz. W trzeciej uczniowie mogli zagłosować w górnośląskim plebiscycie, a czwarta scena przedstawiała epizod z III powstania śląskiego. Na koniec można było zapoznać się z rekwizytami oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjecia.

Pokaz cieszył się ogromnym zainteresowaniem, z uwagi na ograniczoną pojemność sali WCK trzy spektakle obejrzało w sumie 1020 uczniów z 13 szkół.

Dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021 w ramach Programu Dotacyjnego "Niepodległa".