Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Noc w Muzeum 2010

 
Już po raz czwarty wodzisławskie Muzeum otwarło swoje progi dla zwiedzających podczas Dni Wodzisławia. W tym roku była to Noc w Muzeum trochę nietypowa, bowiem od kilku miesięcy trwa remont holu, w którym powstanie Biuro Informacji Turystycznej. Jednak te drobne niedogodności nie przeszkodziły ani organizatorom, ani licznej rzeszy zwiedzających, którzy przez dwa dni korzystali z muzealnych atrakcji.

 

A czekały na nich: dwie całkowicie nowe wystawy, konkurs dla dzieci, zwiedzanie bunkra w parku, koncert w kościele ewangelickim, nowa moneta-medal.... Ale po kolei:

 

 

 
Już w piątek, 18 czerwca, w Parku Miejskim odbyło się uroczyste zakopanie Kapsuły Czasu. Muzeum również miało w tym swój niebanalny udział, bowiem od samego początku znalazło się w komitecie organizacyjnym. W skrzyni - kapsule znalazły się książki i artykuły wydane przez pracowników Muzeum, monety, oraz dwa opracowania, które jak na razie nie zostały opublikowane. Wszystko to, w zalakowanej kopercie, zostało przekazane jako nasze przesłanie dla przyszłych pokoleń.

 

 

Właściwa Noc w Muzeum zaczęła się następnego dnia, w sobotę, o godzinie 15:00. Wtedy to na miasto ruszyli "mali poszukiwacze skarbów". Gra uliczna "Tropem wodzisławskich zabytków" zaczęła się przed budynkiem Muzeum, gdzie we własnych osobach czekali sami fundatorzy Pałacu: Guidobald von Dietrichstein i jego żona Maria Gabriela Henkel von Donnersmarck.
 
Następnym etapem był sklep Rossman, niegdyś żydowska synagoga, o czym przypomniała para Żydów. Na Placu Świętego Krzyża czekały dwie czarownice, przed kościołem ewangelickim mnisi-franciszkanie, a na kolejnych etapach zabawy księżna Konstancja, pokutujący zbrodniarz, miejscy rajcy, XIX-wieczne damy i rycerz. Każda z postaci zadawała dzieciom pytanie związane ze swoim zabytkiem, a za dobrą odpowiedź nagradzała kawałkiem mapy. Skompletowana mapa premiowana była nagrodą. Tutaj szczególna pochwała należy się aktorom Teatru Wodzisławskiej Ulicy, którzy odegrali większość ról i dostarczyli stroje. Dziękujemy!

 

 

 
 
O godzinie 16:00 nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy "Jak feniks z popiołów. Rewitalizacja wodzisławskiej baszty". Zaproszeni goście mogli po raz pierwszy podziwiać piękną, podświetlaną makietę baszty sprzed stu laty, autorstwa Jerzego Pociska - Dobrowolskiego. O samym zabytku opowiedzieli autorka koncepcji odbudowy baszty - Katarzyna Długosz oraz pracownik Muzeum - Piotr Hojka. Warto dodać, że przez cały weekend można było nabyć specjalne cegiełki, z których dochód zostanie przeznaczony na odbudowę niszczejącego zabytku.

 

 

O 16:30 otwarcie następnej wystawy "Życie codzienne ludów Afryki Zachodniej" ze zbiorów Muzeum w Żorach. O Czarnym Lądzie opowiadała twórczyni wystawy - pani mgr Katarzyna Podyma.

 

 

 
Tuż przed 17:00 nastąpił długo oczekiwany moment - zwiedzanie schronu w parku miejskim. W okolicy schronu rozległa się głośno syrena alarmowa, po czym pojawili się niemieccy żołnierze. W ciągu tego wieczoru przez bunkier przeszło kilkuset wodzisławian. Niektórzy z nich spotkali wciąż ukrywających się od 1945 niemieckich żołnierzy, a inni błądząc po korytarzach być może wyszli aż na wodzisławskiej baszcie...

 

 

I wreszcie godzina 19:00, miejsce akcji: kościół ewangelicki. Koncert muzyki organowej w wykonaniu Łukasza Kurpasa z towarzystwem wokalu solistki Magdaleny Gołąb. Po nim pokaz światło - dźwięku i prezentacji archeologicznej "Spod ulic i placów" czyli najważniejsze badania archeologiczne w Wodzisławiu Śląskim w latach 1998 - 2010.

 

 

 
Wielką niespodzianką, jaką w niedzielę przygotowało Muzeum był pokaz historyczny, grupy rekonstrukcyjnej "Śląsk Cieszyński". W okolicach Pałacu pojawili się polscy przedwojenni policjanci, harcerze, a także zgodnie z przekazami historycznymi żołnierze Wehrmachtu oraz bojówki Hitlerjugend. Grupa przedwojennych policjantów jest jedyną tego typu w Polsce! O godzinie 18:30 miał miejsce pozorowany atak na przedwojenny polski komisariat policji. 1 września 1939 roku dzielni Polacy okrążeni przez żołnierzy niemieckich po wystrzelaniu całej amunicji zostali zmuszeni do kapitulacji. Wszystko to oczywiście tylko inscenizacja, a po "starciu" można było zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z uczestnikami tego ciekawego przedstawienia.

 

 

Już teraz zapraszamy na przyszłoroczną Noc w Muzeum oraz na inne imprezy organizowane przez naszą placówkę!