Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Synagoga, pianino i ludzka pamięć

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza serdecznie wszystkich zainteresowanych historią naszej ziemi, oraz tych, którzy lubią tropić ślady przeszłości. Czeka na Was najnowsza wystawa „Shalom Loslau! O kulturze i historii wodzisławskiej ludności wyznania mojżeszowego”, oraz związany z nią konkurs.

Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, jaki los spotkał wodzisławskich Żydów, którzy po 1922 roku opuścili nasze miasto, to dobra wiadomość. Tutaj, na wystawie, zobaczycie meble, księgi i zdjęcia należące do Joanny Bocheńskiej-Pytel, pianistki osiadłej na stałe w Szwajcarii, która jest praprawnuczką Dawida Steinitza – wodzisławskiego Żyda mieszkającego niegdyś przy Rynku i prowadzącego tam sklep. Rodzina Steinitzów przybyła do Wodzisławia – Loslau w latach 40-tych XIX wieku z Langedorf (obecnie Wielowieś obok Toszka). Trzech braci przez blisko pięćdziesiąt lat mieszkało tutaj, prowadziło interesy, a nawet zajmowało się lokalną polityką – Dawid Steinitz był przez jakiś czas Radnym Miasta. Nasza wystawa to również dzieje innych rodzin żydowskich – Katzów, Reichów, Aufrechtów. Ich domy, dokumenty, pieczęcie, a nawet butelki z browarów, które prowadzili. To również ocalałe macewy, unikalne zdjęcia cmentarza żydowskiego, oraz ogólne wprowadzenie w kulturę naszych starszych braci w wierze.

Najciekawszym obiektem jest niewątpliwie unikalna makieta wodzisławskiej synagogi. Jej autor Jerzy Pocisk-Dobrowolski na podstawie nielicznych zachowanych zdjęć i analogii do innych synagog odtworzył wygląd tego obiektu, jednego z trzech zachowanych na Górnym Śląsku! Warto dodać, że makieta jest multimedialna, do nagrania dziejów wodzisławskiej bożnicy swoich głosów użyczyli radiowcy z Radia 90 FM.

A dla wszystkich uważnych obserwatorów konkurs: do 15 listopada czekamy na współczesne zdjęcia dawnych domów i miejsc związanych z Żydami w Wodzisławiu. Czekają atrakcyjne nagrody, a najlepsze prace zostaną wyeksponowane na wystawie pokonkursowej! Pełny regulamin konkursu znajdziecie poniżej.

Pobierz regulamin konkursu