Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Muzeum otrzymało Honorową Odznakę

355332101_777219270857301_5505289552395743180_n

Złota Honorowa Odznaka za Zasługi dla Województwa Śląskiego trafiła do Muzeum w Wodzisławiu Śląskim. W piątek 23 czerwca medal został uroczyście przekazany na ręce dyrektora Sławomira Kulpy przez Grzegorza Wolnika, radnego Sejmiku Województwa Śląskiego.

Setki wystaw, dziesiątki opracowań konserwatorskich, wydawnictw i badań naukowych. Muzeum w Wodzisławiu Śląskim historię miasta i okolic odkrywa krok po kroku od ponad pół wieku.

- Wykonaliśmy kawał dobrej roboty, bo byliśmy na wykopaliskach, poznawaliśmy dzieje do granic możliwości, byliśmy w wielu archiwach, robimy bardzo dobrą robotę jeśli chodzi o edukację. Staramy się przybliżyć wam przeszłość. Cokolwiek jest możliwe, robimy to dla was i za to wszystkim dziękuję. Dziś jest nasze święto - powiedział Sławomir Kulpa.

Za całą działalność Sejmik Województwa Śląskiego przyznał instytucji Złotą Honorową Odznakę za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Medal wraz z dyplomem wręczył Grzegorz Wolnik, radny Sejmiku wojewódzkiego.

- To moment bardzo wyjątkowy i uroczysty, ponieważ województwo Śląskie jako region kłania się państwu nisko i przekazuje wam najwyższe odznaczenie jakim może uhonorować tych, którzy najbardziej zasłużyli się dla naszego regionu - powiedział Grzegorz Wolnik. - Są różnego rodzaju odznaczenia: państwowe, resortowe, ale jest jedna tylko Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego i to Muzeum na to w pełni zasłużyło. Myślę, że jest to taka instytucja, bez której Wodzisław Śląski nie byłby tak znamienitym miejscem jakim jest. Powiem tak całkiem od serca, że czuję się tu jak u siebie. Dziękuję za stworzenie takiego miejsca, w którym każdy może poczuć się fantastycznie. To miejsce bardzo przyjazne - dodał.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście i mieszkańcy Wodzisławia.

Prof. Idzi Panic, historyk Uniwersytetu Śląskiego, badacz historii Górnego Śląska i Śląska Cieszyńskiego.

– Dyrektorowi i zespołowi pracowników bardzo gratuluję tego wyróżnienia. Wasza praca pozwala odkrywać wątki z przeszłości miasta, o których do tej pory nie wiedzieliśmy.  Trzymam w rękach moją najnowszą publikację „Cieszyn 1223-2023 w osiemsetlecie uzyskania praw miejskich”. W niej poruszam temat początków m.in. miasta Wodzisław. Dzięki bardzo zaawansowanym badaniom archeologicznym prowadzonym przez zespół specjalistów na czele z dyrektorem Sławomirem Kulpą możemy przypuszczać, że Wodzisław Śląski jest starszy niż sądzono do tej pory.

Adam Krzyżak, przewodniczący Rady Powiatu Wodzisławskiego

- Pracownicy i dyrekcja wyciągają historię miasta i Ziemi Wodzisławskiej z mroków dziejów i przekazują ją nam. Wielkie tomy, które mamy o Wodzisławiu, mieszkańcach Wodzisławia, świadczą o tym, że te źródła są. Dlatego bardzo serdecznie gratuluję dyrektorowi i wszystkim pracownikom dziękując za waszą pracę. Dziękuję także województwu śląskiemu za to, że doceniło muzeum i ujrzało jego moc.

Eugeniusz Ogrodnik, radny Rady Miejskiej Wodzisławia Śląskiego                                                     

- Chcę powiedzieć o części edukacyjnej. To jest coś, czego potrzebujemy. Historia regionu, tradycje, obyczaje, wszystko to jest dla nas bardzo istotne. Są ludzie którzy tego nie doceniają .Patrzą na rzeczy materialne. Dla nas, dla obywateli tego miasta ta działka jest bardzo istotna i wy poświęcacie jej dużo uwagi. I za to wam serdecznie dziękujemy. Ja nie wyobrażam sobie Wodzisławia bez Muzeum, ale nie wyobrażam sobie również Muzeum bez pana dyrektora. Ta odznaka podkreśla rangę funkcjonowania danej jednostki.

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim w ubiegłym roku wprowadziło się do zmodernizowanego Pałacu Dietrichsteinów. W związku z tą zmianą przestrzeń muzealna powiększyła się obejmując cały obiekt. Dziś działalność wodzisławskiego Muzeum to obok badania historii regionu także tworzenie miejsca spotkań mieszkańców oraz prowadzenie Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA, która powstała pod patronatem Centrum Nauki Kopernik.

 

Zdjęcia: