Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Genealogia od kuchni – genealogiczne materiały pomocnicze

Plakat-A3-Genealogia_od_kuchni-RGB

Czy zadawaliście sobie kiedyś pytanie kim tak właściwie jesteśmy, jak nazywali się nasi przodkowie i jakie losy spotykały tych, którzy przed nami pisali karty rodzinnej historii? Jeśli tak to mamy dla Was świetną informację! Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza na trzecie spotkanie z cyklu zajęć pt. Genealogia od kuchni.

 

Spotkanie odbędzie się 20 stycznia 2022 r. o godz. 18:00 w Pałacu Dietrichsteinów. Tematem spotkania będą genealogiczne materiały pomocnicze.

 

Po przepracowaniu podstawowych źródeł do badań genealogicznych przyszedł czas na materiały pomocnicze. Co kryje się za tym sformułowaniem? Inaczej ujmując, materiały pomocnicze to wszystkie źródła pozametrykalne. Umiejętność wykorzystywania takich danych jest szczególnie istotna, kiedy w naszych badaniach dojdziemy do etapu, dla którego z różnych możliwych przyczyn nie zachowały się akta chrztów, ślubów czy zgonów.

 

Na następnych zajęciach zajmiemy się zarówno cywilnymi jak i kościelnymi źródłami obrazującymi strukturę społeczną ziemi wodzisławskiej z pierwszej poł. XVIII w. Na warsztat trafi sporządzony na polecenie cesarza Karola VI – Kataster Karoliński, oraz spis wiernych archiprezbiteratu (dekanatu) wodzisławskiego ks. Józefa Mizi. Dzięki dobrej znajomości tych źródeł możemy rozbudować niektóre z gałęzi naszych drzew genealogicznych do przełomu XVII i XVIII w, oraz potwierdzić występowanie interesujących nas nazwisk w danych miejscowościach.

 

Co dają uczestnikom udział w zajęciach?

 

Osoby zainteresowane genealogią z reguły prowadzą badania w zaciszu swoich domów. Czemu warto więc przyjść do pałacu i wziąć udział w spotkaniu? Odpowiedź jest prosta – żeby poznać innych ludzi, którzy podzielają naszą pasję. W chwili obecnej „Genealogia od kuchni” cieszy się zainteresowaniem grupy ponad 20 stałych odbiorców, wśród których znajdziemy zarówno początkujących jak i zaawansowanych badaczy. Zajęcia mogą więc być idealną przestrzenią do wymiany informacji i doświadczeń między uczestnikami szukającymi odpowiedzi na swoje pytania.

 

Cykl spotkań poprowadzi Adam Miera – pracownik Muzeum w Wodzisławiu Śląskim