Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Historyczny sztandar trafił do Muzeum

20221210_100215

W sobotę (10.12.2022) strażacy ochotnicy przekazali do Muzeum w Wodzisławiu zagubiony przed laty sztandar Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych. To wielka chwila – podkreślali zgromadzeni podczas spotkania goście. 


- Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak ważny jest sztandar dla jednostki. Jednostka bez sztandaru właściwie nie istnieje. Dziś sztandar wraca do Wodzisławia Śl. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, żeby sztandar do nas powrócił – podkreślił podczas uroczystości prezydent Wodzisławia Śl. Mieczysław Kieca.


Sztandar pochodzi z 1964 r. Został ufundowany przez społeczeństwo powiatu wodzisławskiego: „…w dowód uznania za działalność Straży Pożarnych, za ich zaszczytną służbę na polu ochrony przeciwpożarowej oraz szeroką działalność kulturalno-oświatową” – czytamy w rysie historycznym przygotowanym przez strażaków. Wówczas sztandar na ręce strażaków przekazał I sekretarz Komitetu Powiatowego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej Jan Regulski. W uroczystości brali też udział przedstawiciele elit politycznych wraz z 39 członkami jednostek ochotniczych straży pożarnych. 


Sztandar był początkowo przechowywany w OSP Czyżowice, a w latach 70-tych został przekazany do komendy rejonowej na ul. Pszowskiej. Wykorzystywany go w trakcie najważniejszych uroczystości strażackich jako symbol najważniejszych wartości jakimi kierują się strażacy ochotnicy. Niestety w latach 90-tych sztandar znika, a drzewiec trafia do jednostki OSP w Rydułtowach, z której prawdopodobnie pochodził. 


- W 1998 r. zostałem prezesem zarządu powiatowego i od tego czasu szukałem sztandaru, ale nigdzie go nie było. Wiemy, że był przechowywany w sposób nienależyty – wspomina druh Jerzy Szkatuła, były prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. 


Sytuacja trwała do 2018 r. kiedy odnaleziono poszukiwany sztandar na jednej z aukcji Allegro. Sprzedaż została natychmiast zablokowana. Sztandar znalazł się w rękach handlarza z Bolesławia k. Olkusza.  Mężczyzna kupił sztandar na giełdzie staroci w Bytomiu i zgodził się sprzedać go strażakom za 1000 zł. 
Sztandar był zniszczony i wypłowiały. Konieczna była renowacja. Po jej przeprowadzeniu zdecydowano o przekazaniu historycznego sztandaru do Muzeum w Wodzisławiu Śl. Stosowne dokumenty podpisali obecny prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP Zbigniew Radecki oraz dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Sławomir Kulpa. 


- Chciałem podziękować za tak ważny eksponat i zapewnić, że będzie on przechowywany w Muzeum z należytym szacunkiem oraz zostanie wprowadzony w poczet naszych zabytków – podkreślił podczas uroczystości dyrektor Muzeum Sławomir Kulpa. 


Podczas uroczystości dyrektora muzeum uhonorowano medalem "Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej", dziękując mu m.in. za przygotowanie tegorocznej publikacji na temat historii pożarnictwa w Wodzisławiu Śląskim.