Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Afrykańskie impresje w Muzeum

Po przerwie spowodowanej remontem, Muzeum w Wodzisławiu Śląskim zaprasza ponownie w swoje progi! Na zwiedzających czekają dwie nowe wystawy, w dwóch zupełnie różnych klimatach i stylach.

"Życie codzienne ludów Afryki Zachodniej" to propozycja przygotowana wspólnie z Muzeum Miejskim w Żorach. Oddajmy głos jej twórcom Lucjanowi Buchalikowi i Katarzynie Podymie:

Wystawa „Życie codzienne, kultura i sztuka ludów Afryki Zachodniej” to próba opisu Afryki, to podróż przez kolejne strefy geograficzne, zaczynając od piasków Sahary, kończąc na linii brzegowej Zatoki Gwinejskiej, która wprowadza w świat ludów tak odmiennych kulturowo od Europy, że świat ten zadziwia i przyciąga jednocześnie. Świat Afryki Zachodniej prezentowany jest poprzez zwykłe przedmioty, które dla Europejczyka wydają się tajemniczo niezrozumiałe, poprzez próbę opisu życia za pomocą małych teatralnych inscenizacji, poprzez prezentację przykładów sztuki właściwych wybranym plemionom. To podróż śladami Stasia i Nel z „W pustyni i w puszczy” tyle, że przeniesionej ze wschodu na zachód, ale droga pozostaje ta sama.

Zwiedzając wystawę oglądamy zagrodę obronną plemienia Somba przypominającą formą średniowieczne zamki, przedmioty związane z życiem codziennym kobiety i mężczyzny, wyposażenie kuchni i broń, typowe zajęcia, tkactwo i garncarstwo, ubrania i biżuterię, sztukę, rzeźby i maski, a wszystko ilustrowane fotografiami i tkaniną artystyczną, która jest również próbą opisu tego świata.

Zapraszamy w podróż do wnętrza kontynentu, który jeszcze nie tak dawno był białą plamą na mapie białego człowieka. Mamy nadzieję, że uda nam się pokazać Afrykę unikając popadania w stereotyp, unikając pułapek oceniania i wartościowania, wykorzystując jednocześnie reporterski styl dziennika podróży.

Serdecznie zapraszamy!