Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Medal-moneta z wizerunkiem wodzisławskiej baszty

Jak wszyscy wiemy od kilku lat Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wydaje monety-medale z wizerunkami najcenniejszych zabytków miasta. Od roku 2007, bo wtedy właśnie wydano pierwszą monetę, można było już skompletować niezłą kolekcję. Począwszy od medalu z wizerunkiem założyciela Wodzisławia – Władysława opolskiego, oficjalnego patrona miasta – św. Wawrzyńca, czy wspomnianych wyżej zabytków takich jak: kościół pofranciszkański, pałac Dietrichsteinów, czy dawna wodzisławska synagoga, teraz przyszedł czas na wodzisławską wieżę romantyczną, czyli basztę.

Pierwsze egzemplarze monety można było nabyć podczas otwarcia wystawy o tzw. wodzisławskim zameczku Braunsa przygotowanej specjalnie na tegoroczną „Noc w Muzeum”. Zarówno wystawa jak i nowa moneta-medal mają na celu przypomnienie Wodzisławianom o dawnych czasach świetności wieży, ale jest to również swego rodzaju „wołanie o pomoc” coraz bardziej popadającej w ruinę baszty. Część dochodów z zakupu monety-medalu będzie przeznaczona na odbudowę wieży.

Na rewersie monety znajduje się wizerunek obecnej baszty widzianej od strony zachodniej. Pod nią data jej wzniesienia – 1867 oraz napis w otoku: WODZISŁAW ŚL * WIEŻA ROMANTYCZNA. Na awersie z kolei widnieje herb miasta Wodzisławia Śląskiego z napisem w otoku: GROSS(US): CIVIT(ATISS): WLADISLAVENSIS * 2010 *. W tłumaczeniu GROSZ MIASTA WODZISŁAWIA. Moneta-medal wydana została zarówno w mosiądzu, jak i w ograniczonej liczbie w srebrze. Średnica numizmatu wynosi 30 mm, grubość – 2 mm.

Dla tych kolekcjonerów wodzisławskich „monet”, którzy szczególnie interesują się heraldyką Muzeum przygotowało dodatkową atrakcję. Już niebawem trafi do obiegu, jeszcze jedna moneta-medal z wizerunkiem wodzisławskiej baszty. Wprawdzie będzie ona miała ten sam rewers, ale miernikiem jej wartości będzie herb samego Edwarda Braunsa – twórcy i właściciela wieży pochodzący z 1834 r.

Ów herb przedstawia wizerunek barana trzymającego chorągiew, umieszczonego na tarczy herbowej typu szwajcarskiego. Na tarczy widoczne labry i klejnot w postaci kłosów zbóż. Warto przy tym wspomnieć, że choć moneta będzie również wydana w wersji miedzianej i srebrnej to jej liczba będzie wyraźnie ograniczona. Wymiary numizmaty nie będą się różnić od medalu będącego już w obiegu i te same napisy będą również umieszczone w otoku awersu i rewersu.
Moneta z wizerunkiem baszty i herbem Edwarda Braunsa
Moneta z wizerunkiem baszty i herbem miasta Wodzisławia Śląskiego
Moneta srebrna z wizerunkiem baszty i herbem Edwarda Braunsa
Moneta srebrna z wizerunkiem baszty i herbem miasta Wodzisławia Śląskiego