Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
1 i 3 maja w Muzeum

 
1 maja 2014 w Wodzisławiu Śląskim miała miejsce majówka-piknik pt. „Powróćmy jak za dawnych lat” organizowana przez GRH Powstaniec Śląski, Urząd Miasta Wodzisławia, Muzeum w Wodzisławiu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Już przed 10 rano przez wodzisławskie muzeum przewinęły się tłumy mieszkańców całego regionu. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się wystawa: „Szaro-czerwona rzeczywistość. Wodzisław w PRLu”. Planując tę wystawę, spodziewałem się, że ekspozycję poświęconą czasom PRLu będzie chciało zobaczyć wielu mieszkańców naszego regionu, ale mogę śmiało powiedzieć, że frekwencja i to nie tylko ta podczas weekendu majowego mile nas wszystkich zaskoczyła. Podsumowując weekend możemy z całą pewnością stwierdzić, że w przeciągu paru dni ekspozycje muzealne zwiedziło blisko tysiąc osób. Wystawę z uwagi na ogromne zainteresowanie będzie można oglądać dłużej niż to pierwotnie planowaliśmy.

 

Tuż przed godziną 11:00 zabytkowe pojazdy przejechały spod Muzeum na Stadion Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Bogumińskiej. O godzinie 13:00 miał miejsce pokaz ratownictwa drogowego w wykonaniu Automobil Klubu Śląskiego i strażaków z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Wodzisławiu cieszący się dużym zainteresowaniem. Następnie aż do wieczora co godzinę odbywały się wyścigi zabytkowych pojazdów.

 

Zaskoczony jestem że do Wodzisławia Śląskiego zjechało tak dużo pojazdów rodem z PRL (ok. 40-50). Przyjechali nawet goście z odległych od Wodzisławia Śląskiego miejscowości co oznacza że impreza była dobrą promocją dla miasta. Chciałem podziękować wszystkim zaangażowanym w tę imprezę instytucjom: Muzeum, za świetną wystawę i czuwanie o każdy szczegół historyczny podczas majówki, MOSiRowi, który udostępnił stadion i przygotował dużo atrakcji sportowych dla dzieci oraz prezydentowi i pracownikom Urzędu Miasta, bez których impreza by się nie odbyła a którzy również przygotowali wiele nagród i niespodzianek – mówi główny pomysłodawca imprezy Mariusz Chłapek. Była to pierwsza tego typu impreza ale już dochodzą do mnie sygnały, że się podobało i być może będzie więcej tego typu imprez w Wodzisławiu Śląskim – kontynuuje Mariusz Chłapek.

 

 

3 maja już po raz czwarty odbył się Piknik Historyczno-Militarny organizowany przez GRH Powstaniec Śląski i Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego. Tradycyjnie jak podczas każdego święta narodowego miała miejsce uroczysta zbiórka pocztów sztandarowych przed Muzeum, przemarsz do kościoła, msza święta oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem powstańców śląskich na Placu Wojciecha Korfantego. W tym dniu można było również zupełnie za darmo zwiedzać czynne przez większą część dnia muzeum.

 

 

 
Piknik który tym razem odbył się na rynku również się udał i choć pogoda tym razem pozostawiała wiele do życzenia wytrwali mieszkańcy przez cały dzień mogli podziwiać kilka inscenizacji a także sprowadzone do Wodzisławia pojazdy wojskowe. Najciekawszą z tegorocznych inscenizacji był epizod walk z Kampanii Wrześniowej 1939 – starcie dwóch czołgów niemieckiego PZKW II i polskiego 7TP. Jesteśmy bardzo zadowoleni ponieważ pomimo pogody zrealizowaliśmy wszystko co zaplanowano i wszystko nam się udało. Jesteśmy wdzięczni uczestnikom, rekonstruktorom, sponsorom, miastu i współorganizatorom za obecność i pomoc. Wyszło bardzo dobrze i w kolejnych latach będziemy robić jeszcze ciekawsze i lepsze inscenizacje – mówi Kazimierz Piechaczek prezes GRH Powstaniec Śląski.

 

 

To nie koniec atrakcji przewidzianych na maj. Już w Dni Wodzisławia Muzeum wodzisławskie przygotowuje wiele atrakcji z których najważniejsze będą nowe wystawy poświęcone pradziejom regionu i miastu w dobie średniowiecza. Wyjątkową nową ekspozycją będzie wystawa związana z historią kościoła pw. Św. Krzyża i jego tajemnicami – zapowiada dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Sławomir Kulpa.

 

 

Zobacz też: Zaproszenie na powyższą Imprezę