Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Wernisaż wystawy ”Szaro-czerwona rzeczywistość. Wodzisław w PRL-u” (2)

 
8 marca przypada, jak wiadomo Międzynarodowy Dzień Kobiet, dzień bardzo uroczyście świętowany w PRL-u. Czy można wyobrazić sobie lepszą datę na powrót do tamtych czasów? Na pierwszych gości wystawy czekały kartki na żywność uprawniające do konsumpcji w naszym "barze" oraz tradycyjne goździki dla pań. Dzięki pomocy i zaangażowaniu grup Powstaniec Śląski i Berliner Mauer oraz Towarzystwu Entuzjastów Kolei pojawili się milicjanci i wojskowi na swoich wspaniałych pojazdach, a wraz z nimi hippisi i typowa socjalistyczna rodzina. Dziękujemy również państwu Tomaszny, którzy ubarwili nasz stół kartkowanym (oczywiście!) mięsem, a klubokawiarni "Krzyżówka" za sponsorowanie nagród w naszym konkursie dla publiczności.

Dla tych, którzy nie mogli przyjść, dobra wiadomość! Naszą wystawę można oglądać do Dni Wodzisławia, tak więc serdecznie zapraszamy na spotkanie z szaro-czerwoną rzeczywistością tamtych czasów. Równocześnie ciągle apelujemy: jeżeli w Waszych piwnicach, na Waszych strychach są jeszcze przedmioty związane z tamtymi czasami, to przynieście je do Muzeum!

 

***

 

 

Wystawa "Szaro-czerwona rzeczywistość. Wodzisław w PRL-u" prezentuje krótki, ale jakże ważny wycinek dziejów Wodzisławia Śląskiego w okresie od 1944 do 1989 r. Jest to ekspozycja prekursorska, ujmująca tylko niektóre wątki naszej skomplikowanej historii. Nie chcieliśmy, aby była ona powodem napięć, ale aby pokazywała poprzez materialne świadectwa wspólnie przeżytą drogę, w której w większości uczestniczyliśmy. Każdy z nas pamięta swą historię po swojemu, tak jest i z PRL-em. Starsi Wodzisławianie pamiętają zapewne cięższe czasy, kiedy miasto było kompletnie zniszczone i trzeba było odbudować je praktycznie od nowa w całkowicie obcym, narzuconym systemie politycznym.

Jak wiemy, nie tylko politykę, ale i wszelkie dziedziny życia gospodarczego i społecznego zaczęło kontrolować państwo. Był to bardzo ciężki okres. Wiele jednostek, grup społecznych, które myślały inaczej zostało unicestwionych lub wykluczonych z życia społecznego. Szczególnie wielką brutalnością cechowały sie czasy stalinizmu, a słowo demokracja funkcjonowało tylko na papierze.

Pomimo tak ciężkich czasów Wodzisław Śląski wykorzystał swoją szansę. W ciągu 45 lat pobudowano i rozbudowano kopalnie, zakłady pracy, wiele osiedli, szkół, przedszkoli. W tym czasie na ziemię wodzisławską wprowadziło się ponad 100 tys. ludzi, którzy w większym lub mniejszym stopniu zmienili całkowicie krajobraz regionu. Jak? O tym mówi właśnie prezentowana wystawa, na którą jeszcze raz serdecznie zapraszamy.

Eksponaty pochodzą ze zbiorów:
1) Muzeum Śląskiego w Katowicach
2) Muzeum w Rybniku
3) Muzeum w Wodzisławiu Śląskim
4) Grupy Rekonstrukcyjnej GRH "Powstaniec Śląski"
5) osób prywatnych, między innymi: Krystyny Adamczyk, Józefa Burszczyka, Stefani Cofały, Jerzego Gawliczka, Mirosława Kuczy, Mirosławy Meisel, Krzysztofa Żurowskiego.