Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Noc w Muzeum 2014 - relacja

 

Tegoroczna Noc w Muzeum rozpoczęła się 31 maja o godzinie 15:00 grą uliczną "Szlakiem Wodzisławskich Zabytków" i niemalże od pierwszych minut ustawiła się całkiem spora kolejka osób chętnych do wzięcia udziału w tej zabawie. Zasady i gra choć z pozoru nietrudna, tym razem sprawiła uczestnikom nieco więcej kłopotu. Otóż harcerze z 64 drużyny "SKAUT" im. Maksymiliana Cieślika Ziemi Wodzisławskiej przygotowali własne zadania, rebusy, czy zagadki logiczne i dopiero po ich rozwiązaniu wydawali prawidłowe pytanie dotyczące zabytku. Mimo to, wszyscy uczestnicy dotarli na miejsce i odebrali swoje zasłużone nagrody.

O 16:00 nastąpiło uroczyste otwarcie nowych wystaw: "Pradzieje ziemi rybnicko- wodzisławskiej" i "Tajemnice Kościoła Św. Krzyża". Ponadto zmodernizowano dwie ważne wystawy. O mieście i o grodzie wczesnośredniowiecznym w Lubomi. Wśród honorowych gości byli przedstawiciele władz miasta z prezydentem Mieczysławem Kiecą i jego zastępcą Eugeniuszem Ogrodnikiem.

Nowe wystawy wymagały dużego wysiłku i zaangażowania wielu ludzi nauki i sztuki. Szczególnego wysiłku badawczego wymagała wystawa poświęcona kościołowi Św. Krzyża, gdzie zrekonstruowano bryłę tej świątyni, która znikła z panoramy miasta ponad 180 lat temu. Na podstawie źródeł pisanych i kartograficznych, biorąc przy tym pod uwagę okoliczną, sakralną architekturę drewnianą dokonano rekonstrukcji bryły kościoła Św. Krzyża. Dioramę multimedialną wykonał pracownik naukowo-dydaktyczny Politechniki w Gliwicach, architekt Jerzy Pocisk Dobrowolski. Aby uzupełnić i utrwalić wizerunek kościoła szerszej publiczności sporządzono monetę – medal z wizerunkiem tegoż kościoła. Tego ważnego zadania podjął się dr Tomasz Olkowski.

Kolejnym przedsięwzięciem badawczym jakie zaprezentowano na wystawie poświęconej kościołowi było szczegółowe zbadanie pochówku „wodzisławskiej czarownicy” odkrytego w 1986 r. na tym cmentarzysku. Tego złożonego zadania podjął się zespół naukowców kierowany przez antropologa sądowego Dorotę Lorkiewicz-Muszyńską z Katedry Zakładu Medycyny sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Dzięki badaniom dowiedzieliśmy się wiele szczegółów z życia tej kobiety. Wspomniany zespół dokonał również rekonstrukcji twarzy. Na jej podstawie artysta plastyk Wiesław Kamiński sporządził popiersie, które można obecnie oglądać w wodzisławskim Muzeum.

Nie sposób również nie wspomnieć o panu Józefie Burszczyku. Ten skromny rzeźbiarz z Bełsznicy tuż po rozłożeniu swojego "mini" warsztatu i zaprezentowaniu swoich rzeźb rozpoczął pokaz swojej mozolnej, ale jakże pięknej pracy. Poza tym każdy kto chciał spróbować swoich sił w rzeźbiarstwie mógł pod okiem pana Burszczyka wziąć do ręki specjalny młotek, dłuto i... kto wie, może kiedyś.

O godzinie 17:00 zaczęli rozkładać swój namiot rycerze ze Stowarzyszenia Baszta, po czym dali pokaz kilku niesamowitych walk rycerskich. Były też scenki z akcentami humorystycznymi oraz tańce dam dworu, do których chętnie przyłączyło się kilka dziewcząt z widowni. Po tańcach przyszedł czas na proces czarownic, który się jednak nie odbył. Miano jej, bowiem ściąć głowę, lecz ta skutecznie rzucając urok na kata i każdego z rycerzy po kolei uratowała się od śmierci. Na koniec Sua Sponte zaprezentowało najciekawsze przyrządy tortur. Dyby, skrzypce, czy kołyska judasza to tylko niektóre z narzędzi torutur, które mogliśmy zobaczyć 31 maja 2014 roku w Noc w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Tuż przed 19:00 w sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego zaczęli gromadzić się ludzie. O pełnej godzinie miała się bowiem rozpocząć konferencja pt. "Kościół Św. Krzyża w Wodzisławiu Śląskim i jego tajemnice". Jako pierwszy, z tematem "Historia i architektura Kościała Św. Krzyża", wystąpił Dyrektor Muzeum w Wodzisławiu Śląskim – Sławomir Kulpa. Kolejny temat wygłoszony przez Adriana Podgórskiego, archeologa wodzisławskiego Muzeum związany był z "Tajemnicami wodzisławskiej czarownicy". Jako ostatnia wystąpiła wspomniana dr nauk biologicznych Dorota Lorkiewicz-Muszyńska, która wygłosiła wykład pod tytułem – "Tajemniczy pochówek antywampiryczny z Wodzisławia Śląskiego w świetle interdyscyplinarnych analiz medycznych i badań identyfikacyjnych".

Wszystkim uczestnikom gry ulicznej oraz licznym zwiedzającym dziękujemy za spędzenie z nami czasu. Zapraszając jednocześnie za rok.

Zobacz też: Zaproszenie na powyższą Imprezę