Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Wernisaż Dialogos - zapowiedź

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i autorka wystawy "Dialogos" - Justyna Taszka-Michalska serdecznie zapraszają na wernisaż, który odbędzie się o godzinie 18:00 1 lutego 2013.

 

Wystawa „Dialogos” w wodzisławskim Muzeum jest wystawą retrospektywną. Prezentuje dwa cykle malarstwa olejnego Justyny Taszki- Michalskiej i prace adeptów pracowni rysunku i malarstwa Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śl.

 

 

Wspólnym mianownikiem dla tego wydarzenia wbrew słusznym słowom Delacroix, który nazwał malarstwo „sztuką milczenia” okazał się Dialogos. Zdawałoby się, że tytułując wystawę w ten sposób popełnia się błąd. Nic bardziej jednak mylnego - dialektyka procesu twórczego w sposób oczywisty wpisana jest w akt twórczy. Pierwszą płaszczyzną, na której każdy tworzący realizuje dialog jest intymna rozmowa z podobraziem. „Artysta jest źródłem dzieła, dzieło jest źródłem artysty”. To już implikuje wiele: cały trud poszukiwania lub odkrywania tego, co w płótnie „zaklęte”, cały ruch myśli, niepewną jasność, labirynt poszukiwań.
 
Jak Tezeuszowi nić Ariadny pomogła przezwyciężyć labirynt, tak ludzkości sztuka nie pozwala „cofnąć się w barbarzyństwo” powtarzając za Herbertem Readem. Słowa znakomitego krytyka sztuki pozwalają w tym miejscu na transfer, który odsłania kolejne założenie. Istotą każdej prezentacji jest dialog dzieł z odbiorcą umożliwiający urealnienie czynnika wyczuwalnego a paradoksalnie- niewidzialnego: atmosfery odbioru. Ponieważ ta niecodzienna wystawa postawiła mnie w podwójnej roli malarki i pedagoga należy się słowo i o tym dialogu, dla którego zobrazowania najtrafniejszym wydaje mi się cytat z ikony współczesnego kina, cóż.... „zawsze było ich dwóch: uczeń i mistrz”.

 

 

 

Taszka-Michalska Justyna
Urodzona w Raciborzu. Absolwentka bielskiego Liceum Plastycznego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Raciborzu gdzie w 2005r. dyplom artystyczny obroniła z wyróżnieniem w pracowni Prof.PWSZ Aleksandra Ostrowskiego i Dr Kazimierza Frączka z zakresu projektowania graficznego oraz aneks z malarstwa u Prof. Kazimierza Cieślika.

 

 

 

W 2010 r. na ocenę celujacą obroniła pracę dyplomową realizowaną w pracowni Prof. Lecha Kołodziejczyka. Tytuł magistra sztuki w specjalności malarska kreacja obrazu uzyskała na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce, Niemczech, Angli, Holandii a także w kolekcji Zamku w Nakle Śląskim. Uczestniczka wystaw zbiorowych, indywidualnych oraz laureatka otwartych przeglądów artystycznych o zasięgu ogólnopolskim. Posiada wieloletnią praktykę pedagogiczną z zakresu plastyki. Od 2012 r. związana z wodzisławskim plastykiem, w którym uczy rysunku i malarstwa.