Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
90 rocznica przyłączenia Wodzisławia Śląskiego do Polski

 
 
"90 lat przyłączenia Wodzisławia do Polski" - pod takim tytułem w niedzielę 8 lipca zadebiutowała w wodzisławskim Muzeum nowa wystawa dotycząca Powstań i Plebiscytu. Ten gorący okres w dziejach śląskiej ziemi wzbudza ciągle jeszcze wiele kontrowersji. Pomimo różnych poglądów, (a może właśnie dlatego!) na pewno warto przyjść i zobaczyć co, jakie okruchy pamięci przetrwały z tamtych trudnych czasów. Na wystawie zwracają uwagę zwłaszcza unikatowe sztandary, w tym bardzo cenny sztandar 14 Pułku Powstańców Śląskich. Do tego odznaczenia powstańcze i te późniejsze, nawiązujące do powstań i Plebiscytu, okolicznościowe medale oraz odznaczenia niemieckie. Następnie ulotki propagandowe (silna propaganda propolska i proniemiecka do dziś robi wrażenie swoją ostrością, bezwzględnością i pomysłowością), gazety z tamtego okresu, mapy, powstańcze stroje...
 
Sporą część ekspozycji stanowią zbiory Stanisława Łastówki - numizmatyka (prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego Odział Jastrzębie-Zdrój) i kolekcjonera-pasjonata z Jastrzębia. W jego kolekcji znajdują się między innymi notgeldy, czyli pieniądze zastępcze z terenów plebiscytowych, wykorzystywane chętnie w agitacji zarówno przez Polaków jak i przez Niemców.
 
Jednym z wodzisławskich akcentów, z kolei, jest zbiór zdjęć przestawiających wkroczenie wojsk polskich do Wodzisławia 4 lipca 1922 roku. Na wystawie znalazły się również legitymacje powstańcze, dokumenty i broszury oraz karty do głosowania.
 
Bardzo ważnym dokumentem jest niewątpliwie ozdobnie wykonana lista osób poległych w Powstaniach, którzy pochodzili z Wodzisławia i okolic. Patrząc na długą kolumnę nazwisk nie sposób nie zadać sobie pytania: kim czuli się ci, młodzi w większości, ludzie?Dlaczego tak bardzo chcieli być w Polsce? I wreszcie: czy ich trud i tragiczna śmierć zostały należycie wykorzystane?

 

Mamy nadzieję, że niniejsza wystawa skłoni do takich refleksji. Do zadawania trudnych pytań, na które nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi. Że wywoła emocje i to zarówno wśród starszych, jak i wśród młodego pokolenia. Serdecznie zapraszamy w godzinach otwarcia Muzeum! Wystawa będzie czynna do końca września 2012 roku.