Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ostatnie wejście minimum 30 minut przed zamnięciem wystaw

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne




W stronę świąt

posty na insta1

Zdobienie choinek, tworzenie świątecznych kartek, trenowanie kolęd,  a nawet chwile wyciszenia przed czekającymi spotkaniami – z Muzeum w Wodzisławiu Śląskim do nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia przygotujecie się doskonale. W Pałacu Dietrichsteinów zaplanowano bowiem wiele inspirujących wydarzeń.

 

W grudniu chcemy być bliżej siebie, wspólnie przygotowywać nadchodzące święta i cieszyć się z obecności drugiego człowieka. W Pałacu Dietrichsteinów nuda nie grozi nikomu. Pierwsze świąteczne akcenty już się pojawiły. Od tygodnia przedszkolaki i uczniowie z wodzisławskich szkół własnoręcznie szykują papierowe ozdoby na choinki. Ich małe dzieła sztuki można podziwiać w godzinach otwarcia Muzeum.

 

W najbliższą sobotę 7 grudnia o 17.00 o swoich nietypowych pasjach opowie Katarzyna Bor, która zawodowo jest katechetką w Wodzisławiu Śląskim. Ale to dopiero początek szerokiego wachlarza jej zainteresowań. Pielgrzymowała Szlakiem Świętego Jakuba do Santiago de Compostela. Napisała historyczną opowieść „Milczący świadek” o Jedłowniku. Gra na lirze korbowej, wiolonczeli, gitarze i ukulele. Zajmuje się ponadto rekonstrukcją historyczną. Stroje z dawnych czasów łączy z lokalną historią oraz muzyką z różnych epok oraz kultur. Działa w Towarzystwie Miłośników Ziemi Wodzisławskiej.

 

Niedzielne popołudnie 8 grudnia pełne będzie świątecznego klimatu. Już od 14.00 w Pałacu Dietrichsteinów kolędować będą młodzi wokaliści, którzy swoje głosy szkolą pod okiem Joanny Spandel. Na 16.00 zaplanowano ostatnie w tym roku spotkanie „Ze sztuką na ty”. Uczestnicy pod okiem artystów z Grupy Twórczej „Pasja” stworzą oryginalne kartki świąteczne.

 

Żeby zadbać także o przygotowanie do nadchodzących świąt psychiki warto wziąć udział w treningu uważności. Zapraszamy w poniedziałek 9 grudnia o 17.30. Pod okiem specjalistki – psycholog Katarzyny Liszki-Holeczek przeprowadzone będą warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą mieli wyjątkową okazję, by się wyciszyć, złapać równowagę i harmonijnie przygotować się na dalsze tygodnie grudnia.

 

Warsztaty prowadzone są na leżąco. Uczestnicy proszeni są o zabranie ze sobą małej poduszki, koca i maty. – Ze względu na nietypową formę i w trosce o komfort uczestników zajęć do udziału w treningu zapraszamy tylko 10 osób. Zależy nam, by każdy czuł swoją przestrzeń i mógł autentycznie odpocząć – podkreśla Hanna Blokesz-Bacza, manager Pałacu Dietrichsteinów.

 

Zajęcia prowadzone są we współpracy z Centrum Zdrowia Psychicznego Al.-Med. w Wodzisławiu Śląskim. Na warsztaty obowiązują zapisy pod linkiem: https://tiny.pl/kmd2bn53

 

Tuż przed świętami Pałac rozbrzmiewać będzie kolędą. Swój koncert fortepianowy w świątecznym klimacie zapowiedział także Szymon Kamczyk, który na co dzień jest redaktorem naczelnym Nowin. Tym razem zagra najpiękniejsze świąteczne melodie w niedzielę 22 grudnia o 18.00, które rozpoczną świąteczny czas. Na koncert obowiązują bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji Muzeum.

 

Dla pragnących kontaktu ze sztuką i historią Ziemi Wodzisławskiej bez tłumów zapraszamy do Muzeum w niemal każdy dzień tygodnia. – W grudniu nieczynne są tradycyjnie poniedziałki, a także od 24 do 27 grudnia. Poza tymi dniami możecie nas odwiedzać od wtorku do czwartku między 8.00 a 14.00. W weekendy zapraszamy w piątki od 14.00 do 20.00, w soboty od 9.00 do 15.00 i w niedziele od 12.00 do 18.00. Wstęp wolny – podkreśla Hanna Blokesz-Bacza.

 

Aktualnie w wodzisławskim Muzeum można zwiedzać wystawę malarstwa Grażyny Lomosik-Gemzy, wystawę dotyczącą misji kościoła katolickiego. Dostępne są także wystawy stałe, a wśród nich wystawa obrazująca rynek wodzisławski sprzed 120 lat. Dla miłośników nauk przyrodniczych dostępna jest również SOWA, czyli Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności tworzona pod kierunkiem Centrum Nauki Kopernik.