O pieczęciach, czarownicy i nie tylko

Muzealne Spotkania z Historią powoli wpisują się na trwałe w program zimowych ferii w naszym mieście. Dla niezorientowanych: to cykliczne warsztaty dla dzieci, które odbywają się w Muzeum i których tematyka jest w jakiś sposób związana z działalnością placówki. Dotychczas mali badacze mogli dowiedzieć się o heraldyce, genealogii, garncarstwie, symbolice kwiatów... w tym roku przyszła kolej na średniowiecze i sfragistykę.

Pod trudną nazwą "sfragistyka" kryje się nauka o pieczęciach. 20 i 21 stycznia 2011 r. licznie przybyłe dzieci nie tylko dowiedziały się, jak i czym zapieczętowywano pisma i dokumenty, ale i miały możliwość stworzenia własnego "dawnego" listu. Ponieważ akurat było to przed samymi Dniami Babci i Dziadka, więc list przeważnie zawierał życzenia dla jubilatów, a ozdobiony był licznymi pieczątkami - odciskanymi w tuszu i plastelinie. Nasi odkrywcy zmierzyli swoje siły również z kopertami (które wyglądały onegdaj zupełnie inaczej niż teraz) i specjalnym testem. Zdali wszyscy!

Tydzień później – 27 i 28 stycznia przyszła kolej na życie w średniowiecznym mieście. I tym razem frekwencja dopisała, a dzieciaki zaskoczyły nas pozytywnie swoją wiedzą o tamtych czasach. Sporym wyzwaniem było wspólne rysowanie planu współczesnego Wodzisławia, zwłaszcza dla dzieci spoza miasta, ale to właśnie zadanie pokazało dobitnie, że Wodzisław jest założeniem średniowiecznym, a układ Starego Miasta praktycznie nie zmienił się przez ponad 700 lat! Poza tym pojawił się temat słynnej wodzisławskiej czarownicy, zakonu franciszkanów, średniowiecznych zabawek, a nawet styllusa - rylca, którym dawni uczniowie pisali w szkole po woskowych tabliczkach... Ogromną radość dzieci sprawiły kostiumy, za których pożyczenie organizatorzy serdecznie dziękują Teatrowi Wodzisławskiej Ulicy.

Powodzenie warsztatów (zamiast dwóch planowanych spotkań obyły się cztery!) po raz kolejny przekonuje, że takie zajęcia są potrzebne. Już teraz pracownicy Muzeum przekonują, że nie spoczną na laurach, tylko będą kontynuować Spotkania z Historią, być może również w roku szkolnym.