Wystawa Księgarnia Polska Zarzeckiego w Wodzisławiu na Górnym Śląsku

Wystawa Zarzeccy normal size

4 października 2018 r. o godzinie 15:30 w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Wodzisławskiej - Galerii Art Wladislavia (Rynek 20), nastąpi uroczyste otwarcie wystawy: "Księgarnia Polska Zarzeckiego w Wodzisławiu na Górnym Śląsku". Ekspozycja jest organizowana przez Muzeum w Wodzisławiu Śląskim i Towarzystwo Miłośników Ziemi Wodzisławskiej we współpracy z Radlińskim Towarzystwem Kulturalnym. Na wystawie prezentowane będą eksponaty związane działalnością propolskich mieszkańców miasta ok. 100 lat temu. Dodatkowo 4 października 2018 r. odbędzie się wykład na temat sytuacji na Górnym Śląsku i w Wodzisławiu jesienią 1918 r. Będzie również wspomniana postać właściciela ksiegarni, którą przybliży jego wnuczka. Wystawę uświetni muzyka z dawnego patefonu i poczęstunek gości. Ekspozycję będzie można darmowo zwiedzać wraz z przewodnikiem od 4 października do 19 listopada 2018 r. w każdy poniedziałek i czwartek od 11 do 16.

Wystawa zapewni możliwość zapoznania się z polską prasą na Górnym Śląsku w czasach kiedy rodziła się II Rzeczpospolita. Na wystawie zwiedzający będą mogli przeczytać takie gazety jak: "Nowiny Raciborskie", "Głos Śląski", "Górnoślązak", "Głos Poranny", "Katolik". Prezentowane będą również druki ulotne i zdjęcia Wodzisławia z tego czasu. Ponadto zostaną wystawione książki z przełomu XIX i XX w.