Dane teleadresowe

ul. Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski

(adres do korespondencji: Rynek 24,  44-300 Wodzisław Śląski)


Tel. 32 455 25 74
NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E
kontakt@muzeum.wodzislaw.pl

Godziny pracy

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

W związku z remontem Pałacu wystawy stałe i czasowe nieczynne do odwołania

Zapraszamy do Galerii Muzeum na rogu Rynku i ul. Aptecznej

Ceny biletów


przewodnik po Starym Mieście: 25 zł
(grupy do 25 osób)
lekcja muzealna / spotkania z historią:
3 zł/os. (grupy min. 10 osób)
(UWAGA: w związku z remontem organizujemy tylko zajęcia wyjazdowe)
Kierunek Loslau

Kierunek Loslau okładka
 

Muzeum w Wodzisławiu Śląskim oraz Urząd Miasta Wodzisławia Śląskiego przygotowały nową książkę dotyczącą historii miasta. Publikacja pt. Kierunek Loslau. Marsz ewakuacyjny więźniów oświęcimskich w styczniu 1945 roku, której redaktorami są pracownik wodzisławskiego Muzeum Piotr Hojka oraz dyrektor Sławomir Kulpa. Kierunek Loslau to praca nawiązująca do jednego z najtragiczniejszych wydarzeń historycznych II wojny światowej – Marszu Śmierci.

W związku z ofensywą Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. Niemcy zdecydowali się na likwidację obozu i ewakuację dziesiątek tysięcy więźniów z Oświęcimia do obozów koncentracyjnych położonych w głębi III Rzeszy. Pierwszy etap ewakuacji tzw. Marsz mierci odbywał się na trasie pomiędzy Oświęcimiem a stacją kolejową w Wodzisławiu Śląskim. Na tutejszej stacji więźniowie zostali załadowani do wagonów towarowych i przetransportowani w głąb III Rzeszy. Tytuł nawiązuje do niemieckiej nazwy Wodzisławia Śląskiego – Loslau oraz kierunku w którym maszerowali więźniowie po wyjściu z obozu w Oświęcimiu.

W książce, która jest pracą zbiorową znajduje się 9 artykułów w których badacze przeszłości opisują najważniejsze fakty mające związek z marszem śmierci. W publikacji kolejno znajdziemy następujące artykuły: Marsz śmierci czy marsz ewakuacyjny? Piotra Hojki; Zanim wyruszyli. Drogi i rynsztoki w byłym, niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, pomoc czy przekleństwo? archeolog Małgorzaty Grupy; Ewakuacja prowincji górnośląskiej przez władze niemieckie w styczniu 1945 roku – plany i rzeczywistość dr Mirosława Węckiego; Marsz śmierci przez Żory w styczniu 1945 roku pracownika Muzeum w Żorach Jana Delowicza; Marsz Śmierci na terenie ziemi jastrzębskiej Marcina Boratyna z Galerii Historii Miasta w Jastrzębiu Zdroju; Ostatni etap ewakuacji obozu oświęcimskiego. Marsz śmierci na terenie Wodzisławia Śląskiego i w najbliższej okolicy wodzisławskiego historyka Piotra Hojki; Ucieczki więźniów KL Auschwitz w czasie "Marszu Śmierci". Pomoc mieszkańców Śląska dla uciekinierów dr Jacka Lachendro z Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu; Gliwice na trasie Marszu Śmierci dr Bogusława Tracza z IPN Katowice oraz artykuł Jerzego Klistały z Bielska Białej pt. Marsz ewakuacyjny – „marsz śmierci” z KL Auschwitz do Wodzisławia Śl. - w odczuciu uczestnika tego marszu.

Promocja książki jest planowana na początek września 2016, od wtedy publikację będzie można zakupić w Muzeum w Wodzisławiu Śląskim.

Dodatkowe informacje na temat książki można uzyskać pod adresem historia@muzeum.wodzislaw.pl