Nowe, sensacyjne znaleziska mamutów - Wodzisław - Syrynia

Jeśli ktoś myślał, że odkryty cios mamuta w Wodzisławiu Śląskim - Zawadzie w końcu sierpnia 2015 r. był tylko przypadkowym zrządzeniem losu, to jest w błędzie. W ubiegłym tygodniu, a dokładnie w piątek 12 lutego przybył do wodzisławskiego Muzeum właściciel cementowni Jan Matuszek i przywiózł ze sobą nowo odkryte kości zwierząt pochodzących z epoki lodowcowej. Znaleziska dokonano podczas osuszania stawu położonego na pograniczu Wodzisławia Śląskiego i Syryni przy ulicy Młyńskiej 34.

Wśród eksponatów jest około 70 cm długości cios mamuta. Po jego wielkości  można przypuszczać, że należał on do mamuciego dziecka. Znaleziono także zachowany w doskonałym stanie 40 centymetrowy ząb, który należał do dorosłego osobnika. Wyraźne są ślady starcia jego wierzchniej części powstałe na skutek przeżuwania roślin czasów epoki. Wiele innych kości stanie się przedmiotem badań  paleozoologów,  którzy określą, czy należały one do mamutów czy też innych ssaków.  Odkrycie kolejnych szczątków mamutów na terenie Wodzisławia potwierdza przypuszczenia wynikające z zeszłorocznego znaleziska szczątków mamuta (w miejscu oddalonym  o 1,5 km), iż w epoce lodowcowej żyła tutaj większa populacja tych zwierząt. Rzuca to nowe światło na liczne ślady obecności  współczesnych mamutom ludzi.

Ważnym jest aby zachować i zbadać to dziedzictwo, które ukryte jest pod ziemią  i poznać życie  mamutów i innych zwierząt. Być może w kontekście tym będzie można znaleźć ślady po aktywności ludzi, którzy niewątpliwie żyli tu wraz z mamutami, o czym świadczą liczne znaleziska narzędzi krzemiennych odkrytych w Wodzisławiu i okolicach.

Sławomir Kulpa