Dane teleadresowe

ul. ks. płk. Wilhelma Kubsza 2
44-300 Wodzisław Śląski


tel. 32 455-25-74

kontakt@muzeum.wodzislaw.pl


NIP: 647-22-25-933
GPS: 50.00240°N, 18.46492°E

Godziny pracy biur Pałacu

poniedziałek – piątek: 730 - 1530

Godziny otwarcia wystaw

PONIEDZIAŁEK

NIECZYNNE

WTOREK

8.00-14.00

ŚRODA

8.00-14.00

CZWARTEK

8.00-14.00

PIĄTEK

14.00-20.00

SOBOTA

9.00-15.00

NIEDZIELA

12.00-18.00

Ceny biletów

Wszystkie atrakcje Pałacu są bezpłatne
Pod znakiem menory

Ostatni tydzień października w Wodzisławiu należał zdecydowanie do wielbicieli kultury żydowskiej. To dla nich (oraz dla wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej o judaizmie) zjednoczone siły Muzeum, WCK i USC przygotowały bardzo bogaty program pierwszego Tygodnia Kultury Żydowskiej. Przypomnijmy, że już w zeszłym roku, we wrześniu odbyła się podobna impreza, trwała ona jednak tylko jeden dzień, teraz zaś cały tydzień! A wszystko to dzięki staraniom niedawno powstałego Stowarzyszenia JERUSZA - Dziedzictwo, które za swój cel postawiło sobie przypominanie Wodzisławianom o innych nacjach zamieszkujących jeszcze nie tak dawno nasze miasto.

W poniedziałek 26 października nastąpiło uroczyste otwarcie wystawy pt. "Listy do Sali", ekspozycja ta została wypożyczona z Żydowskiego Muzeum Galicja w Krakowie. Zaraz po nim głos zabrali przewodniczący Gminy Żydowskiej w Katowicach - Władysław Kac i nowy rabin Śląska - Schlomo Kuczera, którzy przybliżyli słuchaczom kilka kwestii religii żydowskiej. Wykłady zakończyły się gorącą dyskusją uczestników.

We wtorek prawdziwa uczta dla melomanów: koncert Urszuli Makosz wraz z zespołem. Pani Urszula zaczarowała słuchaczy swoim mocnym głosem i wspaniałymi interpretacjami żydowskich pieśni wykonywanych kolejno w językach jidysz, ladino i hebrajskim. W drugiej części programu uczyła publiczność śpiewania nigunów - tradycyjnych i wpadających w ucho melodii modlitewnych.

Środa to maraton filmowy w Wodzisławskim Centrum Kultury. Warto dodać, że filmy zaprezentowane publiczności pochodzą z Międzynarodowego Festiwalu Filmów "Żydowskie motywy", który odbył się wiosną bieżącego roku w Warszawie.

W czwartek dwa fascynujące wykłady wygłosił Adam Marczewski - śląsko-opolski administrator multimedialnego programu "Wirtualny Sztetl". Pierwszy dotyczył powstającego w Warszawie Muzeum Żydów Polskich, drugi skomplikowanych dziejów wyznawców judaizmu na Śląsku. Przerywnikiem wykładów był krótki recital rabina Schlomo Kuczery, który przybliżył publiczności religijne śpiewy obrzędowe.

Ukoronowaniem całego Tygodnia stał się jednak intrygujący i bardzo aktualny spektakl pt. "Żyd", który w piątek wystawili (i to dwukrotnie!) aktorzy Teatru Polskiego z Bielska-Białej na deskach sali widowiskowej WCK.

Podczas całego tygodnia JERUSZA zbierała pieniądze na rzecz budowy bramy - pomnika u stóp dawnego żydowskiego cmentarza (obecnie cmentarz Armii Radzieckiej) w Wodzisławiu Śląskim. Dobrowolne datki pomogą w upamiętnieniu pochówków kilkuset żydowskich mieszkańców naszego miasta.