Historia i przyszłość Pałacu Dietrichsteinów

Z okazji XL Dni Wodzisławia i Nocy w Muzeum w wodzisławskim Pałacu otwarto wystawę o... Pałacu. Brzmi to może i śmiesznie, ale faktem jest, że historia obecnej siedziby Muzeum i USC jest decydowanie za mało znana. Dzięki wystawie "Pałac wodzisławski wczoraj - dziś - jutro" mieszkańcy miasta mogą zobaczyć kto, kiedy i w jakich okolicznościach przyczynił się do zbudowania zamku, jakie były jego burzliwe dzieje, a nawet - co w tym miejscu stało wcześniej. Kolejne plakaty pokazują wycinki z historii Pałacu:, ród Dietrichsteinów, architekta Grimma, najstarsze widoki, archiwalne zdjęcia, wnętrza w czasach okupacji (mało kto wie, że właśnie wtedy nad wejściem od strony USC pojawił się fresk z herbem miasta), wreszcie dzieje przyzamkowego parku w przysłowiowej pigułce. To "wczoraj" i "dziś". Zaś dzięki pracy inż. arch. Ewy Tytko dostajemy śmiałą wizję przyszłości Pałacu: z mansardowym dachem, wykorzystaną przestrzenią strychu i piwnic, oraz całkiem innym układem pomieszczeń. Jakim? Tu już nie będziemy zdradzać tajemnicy, bo to trzeba po prostu zobaczyć! Z kolei inż. arch. Jarosławowi Malikowi zawdzięczamy makietę pierwotnej bryły budynku, a całość wystawy uzupełniają słynne już XVIII-wieczne dokumenty znalezione w jednej z podwodzisławskich wsi. Zanim zostaną poddane długim i skomplikowanym zabiegom konserwatorskim istnieje możliwość zobaczenia ich w postaci, w jakiej przetrwały do naszych czasów. Wystawa będzie czynna do końca sierpnia, serdecznie zapraszamy! A już we wrześniu w Muzeum czeka nas wyprawa w przeszłość niezbyt daleką, ale za to bardzo ważną: do czasów II Wojny Światowej..